Implanty zębów


implanty zębów

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po utraconym zębie jest poważnym błędem. Zęby, bowiem tworzą tak spójny układ, żę zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby się kontaktować. Utrata zębów, to nie tylko problem estetyczny, to również zmniejszenie wydolności żucia, przyśpieszenie ścierania pozostałych zębów, zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. W efekcie utraty zębów zbyt wcześnie tworzą się głębokie zmarszczki, rysy twarzy ulegają zaburzeniu, profil staje się nieprawidłowy, charakterystyczny dla wieku podeszłego. Dlatego, dzięki nowoczesnym procedurom i wysokiemu standardowi prac protetycznych umożliwiamy przywrócenie pięknego i pełnego uśmiechu. W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne, które zapewniają nie tylko doskonałą estetykę, wytrzymałość, ale także komfort i wygodę

Dzięki implantom...

  • będziesz mógł rozmawiać i śmiać się bez skrępowania
  • będziesz mógł bez żadnego problemu jeść, co tylko zechcesz
  • odzyskasz swój naturalny uśmiech

Implant jest substytutem korzenia brakującego zęba. Za jego pomocą można stworzyć nowy ząb, w miejscu gdzie go brakuje, odtworzyć braki wielu lub wszystkich zębów. Można także wykonać na implancie elementy utrzymujące protezy (belki, zaczepy kulowe).

 

Z czego zrobiony jest implant i jak działa?

Implant zrobiony jest z tytanu. Materiał ten doskonale tolerowany jest przez organizm człowieka a jednocześnie jest na tyle wytrzymały by znieść obciążenie takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów. Implant ma kształt śruby z odpowiednio ukształtowanym gwintem, która zrasta się z kością dzięki procesowi osteointegracji. W środku implantu znajduje się gwint wewnętrzny, który łączy się z łącznikiem. Łącznik wystaje powyżej poziomu dziąsła i na nim wykonuje się odbudowę protetyczną (np. koronę).

 

Jak długo traw leczenie?

Wśród implantów stosowanych w stomatologii rozróżniamy implanty jednofazowe i dwufazowe. Wybór użytego implantu zależy od ilości i jakości kości u danego pacjenta oraz rodzaju planowanego uzupełnienia protetycznego.

Implanty klasyczne, dwufazowe, wykonuje się dwuetapowo. Najpierw wszczepia się tytanowy implant, a w drugim etapie przeprowadza się odbudowe protetyczną.  Proces ten trwa ok. 4 do 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych wskazań i warunków u danego pacjenta. W trudniejszych przypadkach, wymagających zastosowania dodatkowych zabiegów, poprawiających warunki anatomiczne w jamie ustnej przed implantacją (regeneracje kostne, sinus lift), leczenie implantologiczne może trwać ponad rok.

Implantacja bezpośrednio po usunięciu zęba stała się obecnie powszechnym sposobem leczenia. Implant zostaje wszczepiony w miejsce zęba już na tej samej wizycie. Stosunkowo często należy wtedy uzupełnić brakująca kość dookoła implantu (który jest z reguły węższy od korzenia zęba naturalnego) specjalnym biomateriałem. W przypadku dużych zniszczeń kości przez procesy zapalne toczące się przy zębach, postępowanie takie nie zawsze jest możliwe.

 

Jakie są przeciwwskazania do zakładania implantów ?

Implanty znacznie gorzej wgajają się u osób palących nałogowo papierosy. Poza tym istnieją stany chorobowe, w których postępowanie implantologiczne musi być odpowiednio prowadzone. Należą do nich m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia, osteoporoza, choroby stawów. O tym jednak, czy w tych przypadkach można założyć implanty, decyduje lekarz na podstawie odpowiednich badań, a także przygotowania pacjenta i właściwej opieki przed i po zabiegu.

 

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE do stosowania implantów: AIDS, zły stan higieny jamy ustnej, narkomania, stany wyniszczenia organizmu.

 

Na jak długo wystarczają implanty ?

Pierwsze 4 implanty tytanowe założył w 1965 roku twórca współczesnej implantologii - szwedzki uczony prof. Per-Ingvar Brånemark. Implanty te trzymają się do dzisiaj, spełniając znakomicie swoją funkcję. Tak więc w przypadku prawidłowego wykonania wszystkich etapów pracy - można powiedzieć, że są one dożywotnie. Oczywiście - wymaga to od pacjenta starannej higieny jamy ustnej i okresowych kontroli /najrzadziej 1 raz w roku/, a od lekarza starannego zaplanowania i przeprowadzenia całego postępowania leczniczego.

 

<<< Powrót
ul. Brukowa 28B Lokal U3
15 - 889 Białystok
GODZINY PRACY GABINETU
poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00
sobota na życzenie pacjenta
KONTAKT
Telefon: 85 674 72 54
   695 201 201